Rusnok

Rusnok: Konec kurzové jistoty se blíží.

Středa 12. října se opět nesla v duchu exkluzivního setkání v rámci Fóra Hospodářských novin. Pozvání tentokráte přijal host více než zajímavý, guvernér České národní banky, Jiří Rusnok.

Ve své stávající funkci je Jiří Rusnok čtvrt roku, ale střídání guvernérů proběhlo za napjaté situace, zejména, co se týče otázky intervencí České národní banky. Ta na konci září prodloužila devizové intervence o jedno čtvrtletí. Nyní tak platí, že umělé oslabování koruny nepřestane dříve než ve druhém čtvrtletí příštího roku. Podle současného guvernéra šlo pravděpodobně o poslední posunutí takzvaného "tvrdého" závazku.

„Ti, kteří u zavedení kurzového závazku byli, nepředpokládali, že to bude trvat tři roky nebo déle. Proti původnímu očekávání však šla celá řada věcí, zejména vnějších vlivů," řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok a jako příklad uvedl pokles ceny ropy, potravin i uvolněnou měnovou politiku ECB, Fedu či Bank of England.

S tím, jak se naplňují očekávání ČNB o zvyšování inflace, roste i pravděpodobnost, že centrální banka už intervence znovu neprodlouží a ukončí je v polovině příštího roku. „V tuto chvíli bych řekl, a tak to vidím já, že pokud nenastane žádná extrémní neočekávaná událost, tak to je poslední posun tvrdého kurzového závazku," řekl Rusnok a zároveň dodal, že přesný termín opuštění závazku bude záviset na splnění inflačních podmínek.

Jak přesně bude ukončení intervencí provedeno, guvernér "z taktických důvodů" říci nechtěl. ČNB ale opakovaně tvrdí, že upřednostňuje jednorázové opuštění kurzového závazku s tím, že bude připravena se na trh kdykoli vrátit a zamezit příliš velkým výkyvům kurzu koruny.

Partneři setkání:
     

O průběhu setkání Fóra Hospodářských novin se můžete dočíst zde.

Fotogalerie z konference

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Scroll to top