Tomáš |Etzler

Dlouholetý zpravodaj České televize v Číně Tomáš Etzler: Smlouva je pro Číňany pouze začátek diskuse

Na budoucí postavení Číny jako mocnosti i její problémy se zaměřilo exkluzivní Fórum Hospodářských novin s novinářem, který působil sedm let jako zpravodaj České televize v Číně, Tomášem Etzlerem.

Podle Etzlera je nepochybné, že za posledních 35 let prošla Čína takovým ekonomickým a sociálním vývojem, jako žádná jiná země v historii. „Když jsem přijel do Číny, ovládlo mě nadšení. Myslel jsem si, že se opravdu nacházím v zemi, která bude v budoucnu dominovat světu“, uvedl na proběhlém Fóru Hospodářských novin.

Druhá Čína se podle něj ale ukazuje až při styku s místními lidmi. Klíčovým problémem je špatné životní prostředí, které je cenou za obrovský hospodářský růst. Jen v hlavním městě Pekingu se počet výskytu rakoviny plic zvýšil o stovky procent. Obavy vyvolává obrovské vnitřní zadlužení, které je třikrát větší než HDP celé Číny.

Hlavní prioritou čínské komunistické strany je udržet se u moci a vydělat peníze. Pro úspěch při obchodování v Číně je klíčové zapomenout na evropské vnímání kapitalismu. Smlouva je pouze začátkem diskuse, úplně jiné je vnímání podvodu na obchodním partnerovi. Na byznys je nutné dohlížet přímo na místě a nespoléhat se na čínský management.

Logo ÚJV
 
 
 
 
Logo VŠE
 
 

 

O průběhu setkání Fóra Hospodářských novin se můžete dočíst zde.

Zvukový záznam setkání s Tomášem Etzlerem

{mp3}FHN_2017_Tomas_Etzler{/mp3}

Scroll to top