Jiránek / Ondráčka

Ondráčka: Kdo nepodá informace, neměl by usilovat o veřejné zakázky. Jiránek: Hranice mezi posuzováním kvality a diskriminací je tenká

Exkluzivními hosty Fóra Hospodářských novin, které se konalo 7. června 2018, byli David Ondráčka z Transparency International a Dan Jiránek ze Svazu měst a obcí.Dnes nemají firmy povinnost zveřejňovat informace o majitelích, pro zadavatele zakázek je skoro nemožné takové informace zjistit. Ulehčit tuto situaci při zadávání veřejných zakázek by měla nová povinnost firem zapsat do rejstříku skutečné majitele.

David Ondráčka tuto povinnost jednoznačně vítá. „Nakonec by to mohlo vést k tomu, že kdo o sobě důvěryhodně nepodá veškeré informace, tak by si o veřejné zakázky nesměl říci,“ uvedl Ondráčka. Doplnil však, že nařízení, podle něhož musí firmy zapsat do rejstříku všechny osoby, které drží alespoň čtvrtinu hlasovacích práv, má ještě řadu nedostatků. Navrhl, aby se rejstřík otevřel veřejnosti, což by mohlo motivovat k pravdivým informacím.

Diskuse k novému zákonu o zadávání veřejných zakázek se točila kolem volnějšímu způsobu rozhodování, kdy se například nebude nutné řídit jen nejnižší cenou. Zástupce ředitele Svazu měst a obcí Dan Jiránek si ale myslí, že řada zadavatelů se stále obává odmítnout nejlevnější firmu. „Hranice mezi posuzováním kvality a tím, že někoho diskriminujeme, je tak tenká, že řada starostů si to nedovolí,“ říká Jiránek.


Partneři setkání:

Logo ÚJV
Logo Eurovia
Logo ČEZ

O průběhu setkání Fóra Hospodářských novin se můžete dočíst zde.

Fotogalerie z konference

FHN-M-089 FHN-M-086 FHN-M-079 FHN-M-077 FHN-M-072 FHN-M-069 FHN-M-067 FHN-M-055 FHN-M-047 FHN-M-044 FHN-M-043 FHN-M-033 FHN-M-032 FHN-M-028 FHN-M-008
Scroll to top