Jana Maláčová: Učit se lidé musí celý život

Hostem exkluzivního Fóra Hospodářských novin byla dne 21. listopadu 2019 ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Fórum na téma Budoucnost práce se uskutečnilo v pražském hotelu The Grand Mark Prague.

Podle Jany Maláčové se bez ochoty vzdělávat se celý život lidé neobejdou. Právě s celoživotním vzděláváním by podle ní měly pomáhat úřady práce. Potřebné změny začíná ministerstvo chystat. Země střední Evropy se podle jejích slov potýkají se stárnutím populace. Čechů bude podle demografických předpovědí za 30 let o pět procent méně a každý třetí bude starší 65 let, na což je třeba se připravit.

Věc, kterou bude muset Česko podle Maláčové změnit, aby v budoucnu obstálo, je současná nízká cena práce. Ministryně upozornila, že v zemi žije 1,2 milionu lidí, kteří měsíčně vydělávaní 20 tisíc korun a méně. V tom, jak své zaměstnance platí, má podle ní rezervy i stát. Některé tabulkové platy začínají pod úrovní minimální mzdy. „Chtěli bychom systém odměňování zjednodušit a učinit ho spravedlivým, aby žádná profese zaměstnance státu nezačínala pod minimální mzdou,“ řekla Jana Maláčová.

Nutným tématem je podle Jany Maláčové rovněž zvýšení samotné minimální mzdy. „Člověk, který pracuje, by se měl uživit, a ne si jít požádat o dávky na úřad práce, jakmile mu skončí šichta,“ dodala ministryně Maláčová. Zároveň ale slíbila, že systém dávek zpřísní tak, aby na ně nespoléhali lidé, kteří pracovat nechtějí.


Partneři setkání

Logo EuroviaLogo ÚJV

 

 


O průběhu setkání Fóra Hospodářských novin se můžete dočíst zde.

Fotogalerie z konference

25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
Scroll to top