Karel Havlíček: Uhlí může Česko nahradit jen jádrem

Hostem exkluzivního Fóra Hospodářských novin byl dne 10. prosince 2019 ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Fórum na téma Soběstačnost české energetiky a změna energetického mixu se uskutečnilo v pražském hotelu The Grand Mark Prague.

Ministr průmyslu si dovede představit, že se do roku 2050 sníží podíl uhlí v rámci energetického mixu z dnešní téměř poloviny na necelých pět procent. U tepláren je však využívání uhlí dnes na šedesáti procentech, což je podle Karla Havlíčka větším problémem. Velkou neznámou, která může s využíváním uhlí podle Havlíčka zamíchat, je cena emisních povolenek. Dnes jsou pětkrát dražší než před dvěma lety. „Pokud se cena povolenek výrazně zvýší, může být v Česku odklon od uhlí ještě rychlejší, než si myslíme,“ uvedl Karel Havlíček.

Jedinou možností, jak podle ministra nahradit uhlí, je stavba jaderných zdrojů. Česko se bude podle Havlíčka bránit všem snahám, které by chtěly zpochybnit jádro jako příspěvek k bezemisní energetice. „Uvědomujeme si, že postavit jaderný blok není jednoduché a že se stavby momentálně protahují a prodražují. Je to ale správná cesta, jak pro Česko zajistit dostatek elektřiny,“ řekl na Fóru HN ministr Havlíček.

Opatrnost vyjádřil ke zvýšení klimatických cílů EU u emisí uhličitého na 55 procent. Také vzhledem k průmyslovému charakteru České republiky bude země žádat kompenzace ve výši 25 miliard eur. Ministr zdůraznil, že Česko nemá nic proti unijním klimatickým ambicím, nicméně podíl emisí Evropské unie na celosvětové produkci je 9 %. Není proto podle něj možné si zničit vlastní průmysl a potom dovážet zboží, jehož výrobě je na „špinavé“ elektřině postavena.


Partneři setkání

Logo EuroviaLogo ÚJV

 

 


O průběhu setkání Fóra Hospodářských novin se můžete dočíst zde.

Fotogalerie z konference

33 38 48 55 68 70 71 74 80 85 92 94 95 98 100 103 113 116
Scroll to top