Bendovi

Jan Benda: Hlavní město potřebuje jasnou vizi

Hosty exkluzivního Fóra Hospodářských novin byli dne 26. června 2018 architekti Ivana a Jan Bendovi

Fórum na téma Praha na horizontu Evropy se uskutečnilo v sídle Česko-německé obchodní a průmyslové komory. Přestože se politici snaží dostat Prahu i celou Českou republiku do popředí, stále se to úplně nedaří.

„Základní otázka, kterou si musí město položit, je, jakou roli chce Praha ve světě hrát. Hlavní město potřebuje v první řadě jasnou vizi,“ řekl Jan Benda. Se svojí manželkou Ivanou mají po světě na svém kontě více než 400 architektonických projektů. Těžiště jejich práce je aktuálně v Číně, která také může být inspirací při budování moderního města, jako v případě Šanghaje.

Podle Bendy by se Praha měla přestat bát a obdobně jako Šanghaj vybudovat novodobou dominantu města, jak to nakonec již udělala všechna významná evropská města. Změna podle Bendy mohla nastat již před lety, kdyby na Letné vyrostla „Chobotnice“, která se měla stát novou budovou Národní knihovny. „Vznikl by zde zcela nový standard. Konala by se tam hromada akcí a nakonec – proč by například v Praze nemohla vzniknout Evropská knihovna?“ říká Benda.

Článek Hospodářských novin si můžete přečíst zde.

Partneři setkání

Logo ÚJV
Logo Eurovia
Logo ČEZ

Fotogalerie ze setkání

Scroll to top