Valachová

Valachová: Špatné střední školy zavřeme, ty nekvalitní nemají v systému financování místo

Ve středu 14. prosince se v pražském Siddharta Café Buddha-Bar Hotelu uskutečnilo další exkluzivní setkání Fóra Hospodářských novin.

Pozvání tentokráte přijala ministryně školství, mládeže a tělovýchovy ČR Kateřina Valachová a vědeckým pracovník CERGE-EI Daniel Münich. Hlavními tématy setkání byla reforma financování regionálního školství (RgŠ) a kariérní řád.

Na středních školách v Česku je o třetinu míst víc než mladých lidí, kteří by na nich mohli potenciálně studovat. Jejich kvalitu přitom nikdo nekontroluje. „Jeden starosta mi říkal, že je u nich střední škola, kde se k maturitě dostal jediný student. Taková škola nemůže mít v našem systému místo. I když je to nepopulární, je třeba si přiznat, že financujeme i nekvalitní školy," uvedla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) na Fóru HN při debatě o změnách financování regionálního školství.

Ministerstvo školství v současné době dokončuje přehled sítě středních škol, který má přinést informace o tom, jaké máme střední školy, jejich naplněnost a kapacitu jednotlivých oborů i uplatnitelnost absolventů na trhu práce. „Na můj příkaz tam přidáváme také informace o počtu studentů přistupujících k maturitě či učňovské zkoušce a jejich úspěšnost. Tato data si pak důkladně zanalyzujeme, abychom si mohli říct, co z toho plyne," řekla Valachová. Ministryně je však odhodlaná i k nepopulárním krokům, jako je rušení škol.

Zřizovateli středních škol jsou kraje, kterým ministerstvo školství nemůže nařídit, aby nějakou školu zrušily. V budoucnu by to ale jít mohlo. „Pokud se ukáže, že v některé škole je hodně neúspěšných studentů, pošleme tam školní inspekci. Nízkou kvalitu školy prodebatujeme s vedením kraje, a pokud šetření inspekce potvrdí pochybení, měli bychom ve spolupráci s krajem školu zavřít," uvedla Valachová. V budoucnu by chtěla, aby mělo ministerstvo školství nad školami fungujícími v Česku větší kontrolu.

V současnosti má ministryně školství v tomto směru pouze malé pravomoci. „Decentralizace našeho vzdělávacího systému je obrovská. Ministryně může jen úspěšně prosadit zákon, vše ostatní závisí na jednotlivých školách. Takové systémy podle mezinárodních výzkumů fungují skvěle, ale jen pokud mají dobře vybudované hodnocení, což Česko nemá," reagoval na plány ministryně druhý diskutující, ekonom z institutu CERGE-EI zabývající se vzděláváním Daniel Münich. Potom se podle něj stává, že se nešíří dobré věci a nikdo není schopen zabránit tomu, aby se ty špatné už nedělaly.

V rámci setkání se diskutující dostali také k problematice motivace učitelů a nedostačující úrovni pedagogického výzkumu v České republice.

Partneři setkání:
    

O průběhu setkání Fóra Hospodářských novin se můžete dočíst zde.

Fotogalerie z konference

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Scroll to top