Browne

Vyslanec londýnské City v EU Browne: Jiné město nedokáže finančnímu byznysu nabídnout takové podmínky

Exkluzivním hostem Fóra Hospodářských novin, které se uskutečnilo 12. dubna 2017 na Britské ambasádě, byl bývalý britský poslanec Liberálně demokratické strany a tajemník ministerstva vnitra a ministerstva obrany Jeremy Browne.

Browne při debatě se zástupci českého byznysu otevřeně hovořil o unikátním světovém významu londýnské City a v souvislosti s brexitem také o možnostech, lépe řečeno problémech, jejího přesunutí jinam: „Nic není nemožné, ale jednoduchá odpověď je ne, nebo alespoň ne v dohledné budoucnosti. Důvodů, proč je City hlavním finančním centrem Evropy, je několik. Není to z rozhodnutí nějakého výboru v Bruselu. Jde o mnohem hlubší důvody, které sahají i stovky let do minulosti. Máme pružnější trh práce než mnoho jiných zemí, například Francie, máme konkurenceschopné daňové sazby, britský přístup k podnikání celkově podporuje finanční služby. Ale také je to angličtina, právní systém a jeho aplikace v praxi. To vše dohromady tvoří propojený ekosystém londýnské City, který je osobitý a nikdo další v Evropě se mu nerovná."

Brownovým hlavním cílem jakožto vyslance londýnské City v EU je po brexitu vyjednávání o dosažení přijatelné úpravy vzájemných vztahů, tak aby Londýn byl i nadále evropskou bránou světové ekonomiky: „Můj cíl se s brexitem úplně od základů změnil, protože vztah, který bude mít Londýn se zbytkem kontinentu, až Británie nebude součástí EU, je velkou otázkou v britské politice i ekonomice a má velké dopady i na londýnskou City."

Ačkoli je londýnská City po referendu o brexitu stále živá a dynamická, je dost možné, že se jedná spíše o odložení než o vyhnutí se ekonomickým dopadům pro britské banky a firmy, pokud budou muset otevřít nové pobočky na jednotném trhu EU. V Londýně má pobočky zhruba 500 bank a pojišťoven z celého světa a ve finančním sektoru zde pracuje více než 700 tisíc lidí. „Poškodit City by nemělo být cílem vyjednávání EU, kdyby EU zaujala tento postoj, bylo by to sebepoškozování. Je v zájmu všech najít nějaké uspokojivé řešení," upozornil Browne.

Partneři setkání:

O průběhu setkání Fóra Hospodářských novin se můžete dočíst zde.

Fotogalerie z konference

15 14 12 13 11 10 9 7 8 6 5 4 3 2 1
Scroll to top